log_1

Z życia parafii

Sakrament chrztu i małżeństwa

SAKRAMENT CHRZTU

Chrzest święty jest fundamentem calego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się czlonkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie.
Katechizm Kościoła Katolickiego 1213

Warunki udzielania chrztu:

• Miejsce zamieszkania. Sakrament chrztu jest udzielany dzieciom, których rodzice mieszkają na terenie naszej parafii (osoby spoza parafii, które z ważnych powodów chciałyby ochrzcić dziecko w naszym kościele powinny przedstawić zgodę na chrzest wydaną przez swoją parafię).
  • Odpis aktu urodzenia dziecka wydana przez USC.
  • Rodzice mają obowiązek zapewnić dziecku pełne warunki wychowania katolickiego.
  • Rodzice chrzestni. Dziecko powinno mieć rodziców chrzestnych, czyli osoby wyznaczone przez rodziców, które będą mogły uczestniczyć w pełni w obrzędach chrztu oraz będą wspierać rodziców w staraniach o to, by ich dziecko doszło do wyznawania wiary i wyrażało ją życiem.
Chrzestny(a) musi spełniać następujące warunki:
  • mieć ukończone 16 lat;
  • być praktykującym katolikiem, który przyjął sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię;
  • prowadzić życie zgodne z wiarą (nie może być to osoba, która żyje w związku niesakramentalnym);
  • przedstawić zaświadczenie wydane przez parafię miejsca zamieszkania, że może pełnić funkcję chrzestnego (osoby ochrzczone, należące do niekatolickiej wspólnoty chrześcijańskiej mogą pełnić jedynie funkcję świadka chrztu obok chrzestnego katolika).

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Kandydaci do małżeństwa powinni obowiązkowo zgłosić się w kancelarii parafialnej na 3 miesiące prze ślubem, aby spokojnie i rozważnie przeprowadzić przygotowanie do zawarcia małżeństwa.

Ponadto powinni przedłożyć następujące dokumenty:

• świadectwo chrztu z adnotacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania (dotyczy tych osób, które zostały ochrzczone poza parafią zamieszkania, świadectwo jest ważne 3 miesiące),
  • zaświadczenie z USC (w liczbie 3 egz.) o braku przeszkód z prawa cywilnego przy zawieraniu sakramentu małżeństwa konkordatowego (ze skutkami cywilnymi),
  • zaświadczenie o ukończeniu katechezy przedmałżeńskiej (tzw. kurs przedmałżeński),
  • dowód osobisty w celu stwierdzenia tożsamości,
  • strona owdowiała przynosi akt zgonu współmałżonka.
Proboszcz parafii:
ks. mgr Andrzej Chludziński
  Porządek Mszy Świętych
Adres parafii:
Ruchna 171
07-100 Węgrów

Historia Kościoła
Kontakt:

tel: 0 25 792 60 35
Kancelaria czynna:
Poniedziałek, Środa, Piątek
  Artykuły prasowe

Godziny Mszy świętych
Konto parafialne

Budowa kościoła i zaplecza
parafialnego prowadzona
jest z dobrowolnych ofiar
ludzi dobrej woli.

Parafia posiada konto bankowe:
Parafia Katolicka NMP
Matki Kościoła w Ruchnie
Ruchna 171,
07-100 Węgrów
Bank Pekao SA

Serdeczne Bóg zapłać za
wszystkie ofiary.

godziny:

godziny:

pół godziny przed Mszą św.

Losowe zdjęcie
Dane o parafii

Erygowana: 03.05.2009 r.
Mieszkańców: 1424