,

Parafia NMP Matki Kościoła

Z życia parafii

Konsekracja kościoła - 20 maja 2013 r.

W uroczystość Patronki diecezji drohiczyńskiej - Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, biskup drohiczyński Antoni Dydycz dokonał aktu poświęcenia nowej światyni parafialnej pod tym samym wezwaniem w Ruchnie.

W wygłoszonej homilii Pasterz Kościoła drohiczyńskiego, nawiązując do tradycji przedłużanie na ten dzień świętowania Zasłania Ducha Świętego, przypomniał jego wyjątkową rolę w misji Kościoła, której może on sprostać jedynie dzięki Jego obecności." Ruchna, mówił, stała się udziałem tajemnicy rozprzestrzeniania się Kościoła." Maryja zaś, będąc Matka Kościoła jest zawsze gotowa w tym dziele pomagać. " Świątynia materialna, podkreślił Ksiądz Biskup, ma zawsze charakter pomocniczy, w stosunku do właściwej świątyni Boga, którą jest serce człowieka, kontynuował. Ma ona pomagać w odradzaniu się człowieka, aby nie stawał się - jak to kreują obecnie różne środowiska, podobnym do zwierząt." . Ze świątyni powinniśmy wychodzić bardziej świętszymi. Ma nam w tym dopomagać przykład apostołów, którzy z Maryja trwali na modlitwie. " Świątynia jest po to, abyśmy trwali tam na modlitwie. Możemy tam odczuć też świętych obcowanie" - mówił ks. bp Dydycz.
W dekrecie, podpisanym uroczyście przez Biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, obecnych kapłanów, przedstawicieli budowniczych, władz, fundatorów i parafian, przypomniano, że parafia w Ruchnie została powołana do życia 3 maja 2009 roku z części parafii p.w. św. Antoniego i św. Piotra z Alkantary w Węgrowie na prośbę mieszkańców Ruchny i Ruchenki, którzy pragnęli tam kościoła parafialnego.

Ks. bp Antoni Dydycz ustanowił jej pierwszym proboszczem, ks. Andrzeja Chudzińskiego. Najpierw został poświęcony plac pod budowę kościoła, następnie wmurowano w ścianę przyszłego prezbiterium kamień węgielny - pochodzącą z Bazyliki św. Piotra na Watykanie - cegłę, którą były zamurowane przez bł. Jana Pawła II, Jubileuszowe Święte Drzwi.

Od grudnia 2011 roku w nowej świątyni są już sprawowane nabożeństwa. Biskup drohiczyński Antoni Dydycz poświęcił też budynek, przeznaczony do celów duszpasterskich oraz plebanię.Zarówno Ksiądz Proboszcz, jak też parafianie podkreślili wielkie zaangażowanie w dzieło tworzenia tej parafii, zarówno w sferze duchowej, jak też materialnej. Większość prac budowlanych wykonali bowiem sami parafianie i czynili to w imponującym tempie.

Projektantem świątyni jest nieżyjący już mgr inż. Józef Żołądkowicz z Olsztyna, którego polecano w modlitwie podczas uroczystości. Reprezentację wykonawców i dobrodziejów Księdza Biskup odznaczył medalem " Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej " zaś ks. Andrzeja Chudzińskiego podniósł do godności kanonika Węgrowskiej Kapituły Kolegiackiej.

On zaś dziękując wszystkim, otwierającym swe serca i pomagającym w dziele budowy, polecił ich Matce Kościoła, której mozaika, podobna do zamontowanej na Pałacu Apostolskim w Watykanie przez bł. Jana Pawła II, widnieje w głównym ołtarzu świątyni.

Poświęcenie kościoła poprzedziły Misje Parafialne prowadzone, w tej liczącej blisko półtora tysiąca mieszkańców parafii, przez o. dr Marek Skowroński OFMCap z Lublina, które zakończyło uroczyste postawienie krzyża misyjnego w niedzielę 19 maja.

Galeria zdjęć opkt

Proboszcz parafii:
ks. mgr Andrzej Chludziński
  Porządek Mszy Świętych
Adres parafii:
Ruchna 171
07-100 Węgrów

Historia Kościoła
Kontakt:

tel: 0 25 792 60 35
Kancelaria czynna:
Poniedziałek, Środa, Piątek
  Artykuły prasowe

Godziny Mszy świętych
Konto parafialne

Budowa kościoła i zaplecza
parafialnego prowadzona
jest z dobrowolnych ofiar
ludzi dobrej woli.

Parafia posiada konto bankowe:
Parafia Katolicka NMP
Matki Kościoła w Ruchnie
Ruchna 171,
07-100 Węgrów
Bank Pekao SA

Serdeczne Bóg zapłać za
wszystkie ofiary.

godziny:

godziny:

pół godziny przed Mszą św.

Losowe zdjęcie
Dane o parafii

Erygowana: 03.05.2009 r.
Mieszkańców: 1424