,
   
     
     
  Strona główna
 
 
Parafia NMP Matki Kościoła
 
  Z życia parafii

Z życia parafii

Konsekracja kościoła - 20 maja 2013 r.

W uroczystość Patronki diecezji drohiczyńskiej - Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, biskup drohiczyński Antoni Dydycz dokonał aktu poświęcenia nowej światyni parafialnej pod tym samym wezwaniem w Ruchnie.

W wygłoszonej homilii Pasterz Kościoła drohiczyńskiego, nawiązując do tradycji przedłużanie na ten dzień świętowania Zasłania Ducha Świętego, przypomniał jego wyjątkową rolę w misji Kościoła, której może on sprostać jedynie dzięki Jego obecności." Ruchna, mówił, stała się udziałem tajemnicy rozprzestrzeniania się Kościoła." Maryja zaś, będąc Matka Kościoła jest zawsze gotowa w tym dziele pomagać. " Świątynia materialna, podkreślił Ksiądz Biskup, ma zawsze charakter pomocniczy, w stosunku do właściwej świątyni Boga, którą jest serce człowieka, kontynuował. Ma ona pomagać w odradzaniu się człowieka, aby nie stawał się - jak to kreują obecnie różne środowiska, podobnym do zwierząt." . Ze świątyni powinniśmy wychodzić bardziej świętszymi. Ma nam w tym dopomagać przykład apostołów, którzy z Maryja trwali na modlitwie. " Świątynia jest po to, abyśmy trwali tam na modlitwie. Możemy tam odczuć też świętych obcowanie" - mówił ks. bp Dydycz.
W dekrecie, podpisanym uroczyście przez Biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, obecnych kapłanów, przedstawicieli budowniczych, władz, fundatorów i parafian, przypomniano, że parafia w Ruchnie została powołana do życia 3 maja 2009 roku z części parafii p.w. św. Antoniego i św. Piotra z Alkantary w Węgrowie na prośbę mieszkańców Ruchny i Ruchenki, którzy pragnęli tam kościoła parafialnego.

Ks. bp Antoni Dydycz ustanowił jej pierwszym proboszczem, ks. Andrzeja Chudzińskiego. Najpierw został poświęcony plac pod budowę kościoła, następnie wmurowano w ścianę przyszłego prezbiterium kamień węgielny - pochodzącą z Bazyliki św. Piotra na Watykanie - cegłę, którą były zamurowane przez bł. Jana Pawła II, Jubileuszowe Święte Drzwi.

Od grudnia 2011 roku w nowej świątyni są już sprawowane nabożeństwa. Biskup drohiczyński Antoni Dydycz poświęcił też budynek, przeznaczony do celów duszpasterskich oraz plebanię.Zarówno Ksiądz Proboszcz, jak też parafianie podkreślili wielkie zaangażowanie w dzieło tworzenia tej parafii, zarówno w sferze duchowej, jak też materialnej. Większość prac budowlanych wykonali bowiem sami parafianie i czynili to w imponującym tempie.

Projektantem świątyni jest nieżyjący już mgr inż. Józef Żołądkowicz z Olsztyna, którego polecano w modlitwie podczas uroczystości. Reprezentację wykonawców i dobrodziejów Księdza Biskup odznaczył medalem " Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej " zaś ks. Andrzeja Chudzińskiego podniósł do godności kanonika Węgrowskiej Kapituły Kolegiackiej.

On zaś dziękując wszystkim, otwierającym swe serca i pomagającym w dziele budowy, polecił ich Matce Kościoła, której mozaika, podobna do zamontowanej na Pałacu Apostolskim w Watykanie przez bł. Jana Pawła II, widnieje w głównym ołtarzu świątyni.

Poświęcenie kościoła poprzedziły Misje Parafialne prowadzone, w tej liczącej blisko półtora tysiąca mieszkańców parafii, przez o. dr Marek Skowroński OFMCap z Lublina, które zakończyło uroczyste postawienie krzyża misyjnego w niedzielę 19 maja.

Galeria zdjęć opkt

Proboszcz parafii:  
  Ogłoszenia
ks. kan. Andrzej Chludziński  
  Porządek Mszy Świętych
Adres parafii:  
  Intencje mszalne
ul. Kościelna 2  
  Duszpasterze
07-100 Ruchna
 
  Historia Kościoła
Kontakt:
 
  Kalendarium
tel 0 25 792 60 35
  Sakramenty
ruchna@drohiczynska.pl
  Galeria  
Kancelaria czynna:
  Kontakt
Poniedziałek, Środa, Piątek
  Artykuły prasowe    
1530 - 1630
 
  Księga gości    
 
 
 
Godziny Mszy świętych
 
 
 
   
Budowa kościoła i zaplecza
parafialnego prowadzona
jest z dobrowolnych ofiar
ludzi dobrej woli.

Serdeczne Bóg zapłać za
wszystkie ofiary.

 
  Niedziele i święta
 
  godziny:
 
  830, 1000, 1130
 
   
 
  Dni powszednie
 
  godziny:
 
  1800
 
   
 
  Spowiedź
 
  pół godziny przed Mszą św.
 
   
 
 
 
 
Losowe zdjęcie
Dane o parafii
 
 
 

Erygowana: 03.05.2009 r.
Mieszkańców: 1447
Katolików: ok. 1430 czytaj

Od 18 grudnia 2011r.
Msze święte odprawiane
są w nowej świątyni
w Ruchnie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kalendarz
 
 
 
 
 
 
 
 
Aktualności na stronie
 
 
 
 

Najnowsze:


Dodano: 31.01.2013 r.
Nowy dział - Kalendarium

 
 
   
   
 
 
 

Intencje mszalne na dziś:

Cały tydzień

 
 
 
 
 
 
Słowo Boże

 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
www.niedziela.pl